A változókor nem betegség, hanem egy teljesen természetes életszakasz – de ettől még járhat kellemetlenségekkel. Sokan tapasztalják, hogy „valami megváltozott”, és ezek a tünetek kezdetben ijesztőek lehetnek. Jó hír viszont, hogy nem vagy egyedül, és nagyon sok minden tehetsz azért, hogy jobban érezd magad!
1. Hőhullámok és éjszakai izzadás – a „klasszikus” tünetek
A legtöbb nőnek az első és legfeltűnőbb változókori tünet a hirtelen jövő melegségérzet, amit kipirulás és verejtékezés kísér – ezt nevezzük hőhullámnak. Előfordulhat napközben és éjszaka is. Ha éjszaka tör rád, az alvásodat is megzavarhatja.
A hőhullámok hátterében a hormonok – főleg az ösztrogén – ingadozása áll. A jó hír: nem tartanak örökké! A legtöbb nőnél fokozatosan enyhülnek, de vannak olyanok is, akik évekig szenvednek tőlük. Az étrended és az életmódod is befolyásolhatja: a kávé, az alkohol vagy a fűszeres ételek például ronthatnak a helyzeten.
2. Hüvelyszárazság és intim panaszok
Sok nő hallgat erről, pedig nagyon gyakori: az ösztrogénszint csökkenésével a hüvely nyálkahártyája szárazabbá és érzékenyebbé válhat, ami kellemetlenné, sőt fájdalmassá teheti az együttléteket. Ráadásul a húgyutak is érzékenyebbek lehetnek, ami gyakori vizelési ingert vagy fertőzéseket okozhat.
3. Hangulatingadozás és szorongás
„Egyszer sírok, máskor kiabálok – mi történik velem?” Ha ezt tapasztalod, ne hibáztasd magad! A hormonális változások a hangulatodra is hatással lehetnek: előfordulhat ingerlékenység, szorongás, feszültség vagy lehangoltság.
Fontos, hogy merj erről beszélni – barátnőkkel, pároddal, vagy akár szakemberrel. A rendszeres mozgás, kiegyensúlyozott étrend és minőségi alvás sokat javíthat a közérzeteden.
4. Alvászavarok
Sokan számolnak be arról, hogy egyre nehezebben alszanak el, vagy gyakran felébrednek éjszaka. Ennek oka lehet a hormonok változása, a hőhullámok, vagy egyszerűen az agy túlzott pörgése.
Tipp: Próbálj meg minden este hasonló időben lefeküdni, kerüld a képernyőket lefekvés előtt, és teremts nyugodt, sötét környezetet a hálószobában.
5. Egyéb tünetek, amikről kevesebbet beszélünk
- Ízületi fájdalmak – nem csak az időjárás miatt!
- Memóriazavar, koncentrációhiány – a „menopauzális köd” tényleg létezik.
- Libidócsökkenés – teljesen természetes, de ezen is lehet javítani, ha szeretnéd.
- Testsúlygyarapodás – főleg a hasi területen, még ha nem is eszel többet.
Mit tehetsz?
A legfontosabb: ne hagyd, hogy a változókori tünetek elvegyék az életkedved! Nem kell belenyugodni abba, hogy „ez ilyen, majd túl leszek rajta”. Ma már rengeteg természetes megoldás létezik – a növényi kivonatoktól kezdve az életmódváltáson át.
Ha nem vagy biztos benne, mi lenne számodra a legjobb út, kérj segítséget nőgyógyásztól vagy menopauza-specialistától – ma már erre is van lehetőség!
Források:
- Freeman EW et al. Symptoms associated with menopausal transition. Obstet Gynecol Clin North Am. 2011.
- Santoro N. The menopausal transition. Am J Med. 2005.
- National Institute on Aging – Menopause Basics (www.nia.nih.gov)
- North American Menopause Society (NAMS) –www.menopause.org