Változókori panaszok természetesen: réti here vagy szójakivonat segíthet?

A változókor sok nő számára nemcsak testi, hanem lelki kihívás is. Hőhullámok, alvászavarok, hangulatingadozások – ismerős? Ha te is épp ebben az életszakaszban jársz, biztosan keresed a megoldásokat, lehetőleg természetes módon. Jó hír, hogy a természet is kínál segítséget: a réti here és a szója kivonata sokaknál bevált, enyhébb változókori tünetek esetén.

Mi az a fitoösztrogén, és miért hasznos?

A réti here és a szója egyaránt tartalmaz úgynevezett fitoösztrogéneket – ezek olyan növényi anyagok, amelyek hasonlóan működnek, mint a női szervezet ösztrogénje, csak gyengébb formában. A változókor idején a szervezetünk ösztrogénszintje csökken, ami sok kellemetlen tünet forrása. A fitoösztrogének enyhe ösztrogénszerű hatásukkal képesek mérsékelni ezeket.

Mit mondanak a kutatások?

A kutatások szerint a szója izoflavonok és a réti here kivonat rendszeres szedése segíthet csökkenteni a hőhullámokat, éjszakai izzadást és más változókori tüneteket.

Természetesen az eredmények egyénenként eltérhetnek – van, akinél látványos a javulás, másoknál enyhébb. A jó hír viszont az, hogy ezek a növényi kivonatok általában jól tolerálhatók, és kevés mellékhatásuk van.

Réti here vagy szója – melyik a jobb?

Mindkettő tartalmaz izoflavonokat, de kicsit más arányban. A szója a legismertebb fitoösztrogén-forrás, a réti here viszont azoknak lehet jó választás, akik nem tolerálják jól a szóját, vagy változatosságra vágynak.

A réti here kivonatot gyakran ajánlják étrend-kiegészítő formájában, míg a szóját akár ételek formájában is fogyaszthatod (pl. tofu, szójatej). Fontos, hogy ne vidd túlzásba – mindenből az egyensúly a kulcs.

Mire figyelj?

Bár ezek a természetes kivonatok ígéretesek, nem helyettesítik az orvosi kezelést, főleg, ha erősebb tüneteid vannak. Mielőtt étrend-kiegészítőt választasz, érdemes konzultálni orvossal vagy dietetikussal – különösen akkor, ha más betegséged is van, vagy gyógyszert szedsz.

Összefoglalva

A réti here és a szója természetes módon segíthet enyhíteni a klimax tüneteit, különösen a hőhullámokat és a hangulatváltozásokat. Bár nem csodaszerek, sok nőnél beválnak – főleg, ha életmódbeli változtatásokkal (pl. kiegyensúlyozott étrend, mozgás, stresszkezelés) együtt alkalmazzák őket.

Források:

  1. Lethaby A, Brown J, Marjoribanks J, Kronenberg F. Phytoestrogens for vasomotor menopausal symptoms. Cochrane Database Syst Rev. 2013.
     
  2. Baber RJ et al. 2016 IMS Recommendations on postmenopausal hormone therapy. Climacteric. 2016.
     
  3. Taku K et al. Effects of soy isoflavone supplements on menopausal symptoms. Menopause. 2012.
     
  4. Lipovac M et al. Red clover extract in menopausal women: A randomized trial. Obstet Gynecol Int. 2012.
Tartalomhoz tartozó címkék: változókor klimax menopauza